0224 452 22 02
0555 032 22 02
        Whatsapp Hattı
Çocuklar doğum sonrası ilk 3 ay içerisinde muayene edilmelidir.Bu dönemde yapılan göz muayenesiyle doğumsal  katarakt tespit edilebilir, saptanan doğumsal kataraktlar ilk 1,5 ay içerisinde ameliyat edilerek görme azalmasının önüne geçilebilir. Erken yaşlarda ortaya çıkan gözlerde sulanma, gözyaşı kanal tıkanıklığının bir sonucu olabileceği gibi daha ciddi bir sorun olan doğumsal glokomun da bir bulgusudur. Bu iki hastalığın tedavileri farklı olduğu için zamanında konulan doğru tanıyla göz tansiyonunun oluşturabileceği körlüğün önüne geçilir. Aynı zamanda erken dönemde tanısı konulan doğumsal kanal tıkanıklıkları daha basit müdahelelerle erken dönemde tedavi edilebilir.

Kırma kusurları da çocukluk yaş grubunda farlılık arzeder. Çocukların %85-90'ında o yaşta görülebilecek fizyolojik gözlük numaraları mevcuttur. Bu numaraların %85-90 'ı 3 yaşına kadar normal değerlere ulaşır. Tedavi gerektiren gözlük numaraları o yaş grubunda verilmediği takdirde  görme tembelliğine neden olur.

Çocukluk yaş grubundaki gözün (retinoblastoma, hemanjiyom, koristom gibi) yapısal rahatsızlıkları bu dönemde yapılan göz muayenesiyle tespit ve tedavi edilebilir.
6 aydan önce görülen doğumsal ve daha sonraki dönemde ortaya çıkan doğumsal olmayan şaşılıklar uygun gözlük ve beraberinde varsa tembellik tedavisiyle düzeltilebilir. İhtiyaç halinde şaşılıklar kişiye uygun cerrahilerle düzeltilir.